Alexa Nedir? Alexa Hakkında Bilgiler

Alexa Nedir? Alexa Hakkında Bilgiler

21 Nisan 2018 0 Yazar: TekKelime

Dünya genelinde aslında Amazon şirketinin bilinse de en büyük hisse sahibi Microsof’ta ait. Bu sayaç hitleri daha değişik farklı sıralamalarda gösterir ve Google’ın Pagerank gibi sistemlerde en çok dikkate aldığı sayaç sistemidir. Alex’a kısacası var olan tüm siteleri dünya genelinde sıralamaya sokan bir işletmedir. Bu işlem sıralaması en çok girilenden en az girilene göre sıralamaya sokulur ve bu sıralamaya müdahale edilemez. Alex’a kendi içerisinde kategorilendirmiş olduğu kısımlar;

Alexa Traffic Rank
Tüm sitelerin Alex’anın datasına kaydedilmiş siteler bulunur ve buradan kendi veya bakmak istediğiniz sitenin sıralamasını görebilirsiniz.

Traffic Rank In TR
Bu kategori de sadece Türkiye de olan sitelerin datası bulunmaktadır ve sadece Türkiye sıralamalarına bakabilirsiniz.

Sites Linking In
Tüm sitelerin tam işini yarayacak bir kategori ve bu kategorinin amacı Alex’a tarafından, DMOZ ve diğer sitelerden gelen Backlinkleri görebilirsiniz.

Traffic Rank
Kendinize ait tüm sitelerinizin istatiksel ve grafiksel görebilirsiniz. Sayfanız ilk 100.000’e girerse Dün’e ait bilgileri de görebilirsiniz. Eğer girmediyse 7 günlük, aylık, 3 aylık ve 6 haftalık sıralarınızı görürsünüz.

Contact Info
Site sahibine ait bir kısmı bilgileri gösterir eğer ki bilinen iyi bir şirketin sistesi ise tam detaylı olarak oradan görebilirsiniz.

Keyword
Şimdiye kadar gelen hitlerin hangi arama motorlarından hangi kelimelerle görmenize yarar.

Demographic
Değerlerin bazenleri şaşsa da sitenize giren kişiler hakkında bilgi verebilir bunlar yaş veya lokasyon gibi bilgiler alırsınız. Bunu her site için ölçmez, bunu ölçmeleri için hitli ve Alexa’sı düşük olan bir site olmanız gerekmektedir.

Clickstream
Doğrudan sitenize giriş yapan müşterilerinizin hangi siteden geldiğini gösteren yani Google, Facebook gibi sıralamalar gösterir.